Zamkowy event w Będzinie

                Województwo Śląskie słynie z dużej ilości zachowanych, odrestaurowanych, bądź nadal popadających w ruinę zamków i pałaców. To bardzo dobre miejsca na zorganizowanie firmowego eventu. Razem z naszą agencją eventową możecie odkryć fantastyczny świat historycznych wydarzeń z przeszłości, dając się przenieść w czasie o kilka wieków wstecz. Taką wspaniałą przygodę zagwarantujemy na zamku w Będzinie.

Krótka historia zamku

                Był to zamek stricte obronny, postawiony na szlaku handlowym wiodącym ze Śląska do Krakowa. Ten ważny punkt bronił także zachodniej granicy Polski przed najazdami naszych sąsiadów – Czechów. Pierwsze wzmianki o warowni pochodzą z 1349 roku, stąd też przypuszczenie, że został wzniesiony właśnie w XIV wieku. Nasz przewodnik szczegółowo opowie o wydarzeniach z historii toczących się właśnie na tym zamku. Będzie to między innymi opowieść o zawartych Paktach będzińsko – bytomskich z 1588 roku. Warownie tą odwiedzali tacy królowie Polski jak Henryk Walezy, Jan III Sobieski czy August II Mocny. Zamek z racji swej funkcji obronnej był połączony z miejskim murem, a także z kościołem. Znajdowała się tutaj także wysoka wieża z kasztelem. 1616 rok był znaczący dla tej budowli – spłonęła wtedy część miasta wraz z zamkiem, który odbudowano, ale nie pełnił już funkcji obronnych. Został zniszczony podczas najazdu szwedzkiego i od tego czasu stopniowo popadał w coraz to większą ruinę. Dopiero w 1834 roku dokonano znaczącej odbudowy
i przebudowy, nosząc się nawet z zamiarem uruchomienia tu Akademii Górniczo – Hutniczej, co jednak nigdy się nie stało, co znów skazało budowlę na stopniowe niszczenie. Dzisiejszy wygląd zamku to kosmetyczne zabiegi wykonane po II wojnie światowej. Od 1956 roku znajduje się pod czujnym okiem konserwatorów z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Atrakcje na zamku

                Zamek oprócz ciekawej historii, dla odwiedzających ma również szereg atrakcji. Event w jego murach to możliwość spotkania rycerzy i dam dworu, zostania uczestnikiem turnieju rycerskiego czy też pokazu broni dawnej. Na stałe znajdują się tutaj także dwie wystawy. Jedna dotyczy dziejów zamku i miasta Będzin, a druga to wędrówka po ewolucji broni i uzbrojenia od XVI do XX wieku. Jednakże cylindryczna wieża zamkowa jest tutaj największą atrakcją. Nasza agencja zorganizuje wstęp na sam jej szczyt, aby uczestnicy eventu mogli podziwiać piękną panoramę miasta i okolicy.