Zamkowe integracje czyli Zamek w Raciborzu i ruiny zamku w Tworkowie

Są takie miejsca w Polsce, które powinny zainteresować każdego, chociażby cząstką swojej historii. Właśnie te miejsca mogą okazać się idealnymi na firmową wyprawę integracyjną. Nasza agencja eventowa z ogromną przyjemnością, a przede wszystkim z pasją, zorganizuje taką wycieczkę, wraz z elementami podróży w czasie. Istnieją gdzieś w województwie Śląskim, takie dwie miejscowości, które wprost doskonale wpisują się w kanon integracji właśnie swoim pięknem, historia i położeniem.

Ruiny zamku w Tworkowie

Piękny, naprawdę ogromny zamek utrzymany w stanie ruin, które są cyklicznie rekonstruowane i naprawiane. Pierwotnie w tym miejscu, w XIV wieku stanął wzniesiony przez władców tych ziem – rodzinę Tworkowskich, pierwszy zamek. Co jakiś czas zmieniali się jednak jego właściciele, a wraz z nimi zmieniał się budynek. Jego obecna wersja to kwintesencja poczynań rodu von Saurma – Jeltsch. Najpierw w połowie XIX wieku go rozbudowali i wyposażyli najdostojniej jak tylko się dało, po czym dla uzyskania odszkodowania postanowili go podpalić. Wzniecony pożar spustoszył zamek, nie czyniąc jednak z niego tak ogromnego zarobku, jakiego spodziewał się właściciel. Podczas drugiej wojny światowej pojawił się w tych murach drugi pożar, co całkowicie pogrążyło tą wspaniałą i okazałą budowlę. W późniejszych latach groziło jej nawet całkowite wyburzenie, jednakże odstąpiono od tej decyzji i postanowiono utrzymać mury w stanie niezmienionym. Nasz przewodnik opowie o historiach związanych z tym miejscem i zabierze grupę
w dalszą podróż do Raciborza.

Historycznie w Raciborzu

Drugim punktem wycieczki będzie zamek w Raciborzu. Doczekał się rewitalizacji i rekonstrukcji, dzięki czemu dziś możemy podziwiać imponującą budowlę. Początki jej istnienia to IX wiek, gdzie jej konstrukcja była drewniana. Dopiero cztery wieki później, piastowski książę Przemysław postanowił przyoblec ją w mury. Na uwagę zasługuje tu zdecydowanie kaplica pod wezwaniem świętego Tomasza Becketa, datowaną na 1287 rok. Nie bez powodu nazywana jest perłą gotyku Śląskiego. Odnowiona została dopiero niedawno, a jej poświęcenie odbyło się 17 czerwca 2016 roku. Wracając do samego zamku – znajdują się tam aktualnie różne wystawy – między innymi przyrodnicza, a także niezwykle ciekawa wystawa związana z więziennictwem, na co miało wpływ położenie funkcjonującej do dziś w Raciborzu placówki więziennej o zaostrzonym rygorze. Swego rodzaju wisienką na torcie tego wyjazdu będzie wizyta w pobliskim Browarze, gdzie będzie można skosztować kilku rodzajów, pędzonego tutaj na miejscu piwa.