Jaskinia Wierzchowska, Dolina Kluczwody i Wąwóz Podskalański pomysłem na integrację

Ze względu na duże zróżnicowanie zainteresowań osób ze sobą współpracujących, czasami naprawdę trudno o wybór takich atrakcji, które wszystkich by zadowoliły. Stąd też pojawia wiele różnych pomysłów, gdzie naprawdę ciężko się na coś zdecydować lub jest wręcz przeciwnie – pomysłów na wyprawę tak jakby brak. Nasza agencja eventowa specjalizuje się w takich zadaniach specjalnych, organizując wyprawy z przewodnikami i animatorami.

Trochę zabytków

Wyprawa integracyjna – bo będzie wymagać od jej uczestników współpracy przy pokonywaniu przeszkód przygotowanych przez naszych animatorów. Trasa przewiduje kilka punktów zabytkowych, których krótką historię przedstawią przewodnicy. Tak więc uczestnicy wycieczki odwiedzą kilka ciekawych miejsc. Pierwszym z nich będzie podkrakowska miejscowość Modlnica. To mała wieś, o której pierwsze wzmianki spisano w XIII wieku. Przez wielki przechodziła z rąk do rąk mając coraz to innych właścicieli. Koniecznie do obejrzenia jest drewniany kościół na planie krzyża z 1553 roku, pod wezwaniem świętego Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej wraz z dzwonnicą z dwoma dzwonami z 1492 i 1542 roku. Prawie wiek później zakrystię jak i północne skrzydło zamieniono na murowane. Ołtarz główny pochodzi z XVII wieku i zawiera obraz z okresu gotyku – Matki Boskiej i Dzieciątkiem. Kolejny jest zabytkowy Dwór w Modlnicy wybudowany w 1748 roku, który został zmodyfikowany w 1813 roku. Aktualnie znajduje się tam ośrodek konferencyjny Uniwersytetu Jagielońskiego. Dworek otacza przepiękny park we włoskim stylu z XVI wieku, którego modernizację przeprowadzono dwa wieki później. Dzięki temu znajdziemy tam nawet pięćsetletnie drzewa. Kolejnym zabytkiem na trasie będzie Dwór w Tomaszowicach z XIX wieku. Co prawda mieści się tam aktualnie hotel i centrum konferencyjne, ale cały zespół parkowo – dworski zasługuje na uwagę.

Jaskinia Wierzchowska, Dolina Kluczwody i Wąwóz Podskalański

Dalej uczestnicy przejdą kilkoma dolinkami podkrakowskimi. Pierwszą z nich będzie najmniejsza, bo o długości około jednego kilometra, Dolinka Wedonki zwana Wąwozem Podskalańskim. Jest to dość trudny, całkowicie zalesiony odcinek trasy, wiodący wzdłuż potoku Wedonka. Podziwiać można tam wysoką na piętnaście metrów Wielką (Borsuczą) Skałę oraz Jaskinie Borsuczą. Na wyjściu z wąwozu grupa odwiedzi punkt widokowy Łysa Góra. Kolejną dolinką będzie Dolina Kluczwody mierząca około sześć kilometrów i biegnąca wzdłuż potoku Kluczwoda. Leży ona na terenie Krajobrazowego Rezerwatu Kluczwody. Możemy tam oglądać wapienne skały i ostańce, stoi tam zrekonstruowany słup graniczny Rosji i Austrii oraz mieszczące się na Zamkowej Skale ruiny warowni z XVI wieku. Przed wycieczką zostanie największa, a zarazem ostatnia atrakcja – Jaskinia Wierzchowska Górna. Została ona udostępniona do zwiedzania i jest najdłuższym tego typu obiektem w Polsce. Mierzy bowiem dziewięćset siedemdziesiąt pięć metrów, z czego zwiedzać możemy aż siedemset. Ta niezwykła przygoda od gór po podziemia na pewno wpisze się w gusta uczestników, a jej oryginalność zapadnie w pamięć na długi czas.